* LECHIA *GaćGłuszynaGórnik IIGwarekKluczborkMiedź IIPniówekPolkowiceRadzionkówRekord B-BStal BrzegStilonŚlęza WrocławWarta GorzówZagłębie IIZdzieszowiceŻmigród
26.09.2018 15:26:41 - Autor: Łukasz Bienias

Postraszyli Jagiellonię, ale odpadli [48 foto + 11 video]

Przed kilkoma minutami zakończyło się piłkarskie święto w Dzierżoniowie. Trybuny stadionu ostatni raz takie oblężenie widziały w połowie lat 90., gdy graliśmy na zapleczu Ekstraklasy. Lechia podejmowała w I rundzie Pucharu Polski wicemistrza Polski - Jagiellonię Białystok i ostatecznie przegrała 0:1 (0:0), jednak wyżej notowanemu rywalowi napsuła sporo krwi [...]

Bez wątpienia dzisiejszy pojedynek będziemy pamiętali długo. Nasz zespół zagrał z zębem, zaangażowaniem i stworzył sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. I choć piłkarsko "trójkolorowi" nieco odstawali od rywali z najwyższej, ligowej półki w naszym kraju, to jednak na placu zostawili dziś mnóstwo zdrowia, za co należy im się szacunek. Jagiellonia nie przystąpiła do meczu w podstawowym składzie, choć oczywiście się tego nie spodziewał. Zagrali zmiennicy aspirujący do gry w Ekstraklasie, którzy bez powodu w kadrze lidera naszych rozgrywek nie znajdują się przez przypadek. Rywale wyszli ustawieni ofensywnie, jednak piłkarze Wicemistrza Polski nie wkładali dziś w swoją grę dużo entuzjazmu, za co z pewnością upomni ich po meczu trener Mamrot. Było to szczególnie widać w drugiej połowie, gdy przeciwnicy nie doskakiwali do przeciwnika i prowadzili swobodną grę. Dzierżoniowska ekipa natomiast nie będzie miała sobie po meczu nic do zarzucenia. Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, a po pierwszej połowie, mówiąc wprost, powinniśmy prowadzić, natomiast dwukrotnie arbiter mógł podyktować też jedenastkę za przewinienia w polu karnym, szczególnie na Szydziaku, a w drugiej połowie na Borowym. Tak się jednak nie stało. To były wyrównane zawody, w których o jedną bramkę lepsi okazali się rywale z Białegostoku. I nieważne, czy grali dziś "na pół gwizdka", jak dało się słyszeć na trybunach, czy też nie. Mecz to mecz, mistrzowski, a w tym wypadku pucharowy. Brawa dla naszej drużyny za godną postawę, nie mamy się naprawdę czego wstydzić, natomiast dla rywali gratulacje z okazji awansu do II rundy. My i tak już jesteśmy zwycięzcami, dołączając tym meczem do historii, która ostatnio tworzyła się na naszych oczach w połowie lat 90..

Opis spotkania za jagiellonia.pl :

Po dwóch wygranych w lidze piłkarze Jagiellonii Białystok chcieli również dobrze rozpocząć rywalizację w Pucharze Polski. W meczu z trzecioligową Lechią Dzierżoniów Żółto-Czerwoni byli zdecydowanym faworytem, nawet mimo tego, że trener Ireneusz Mamrot dokonał w wyjściowej jedenastce aż dziewięciu zmian. Z podstawowego składu pozostali jedynie Nemanja Mitrović i Arvydas Novikovas, a swoją szansę otrzymali m.in. Justas Lasickas (na prawej obronie), Lukas Klemenz, Patryk Klimala czy debiutujący w Jadze Serb Marko Poletanović.

W pierwszych minutach z animuszem rozpoczęli gospodarze, ale już w dziewiątej minucie gry Jagiellonia powinna była prowadzić. Wtedy to jednak świetnymi interwencjami popisał się bramkarz Lechii Dominik Spaleniak, który w ciągu kilku sekund obronił dwa uderzenia Karola Świderskiego.

Później niecelnie z dystansu próbowali Marko Poletanović oraz Karol Świderski, a w 24. minucie blisko było kuriozalnego gola dla Jagi. Wtedy to bramkarz Dominik Spaleniak nastrzelił nabiegającego Karola Świderskiego tak, że piłka zmierzała do bramki, ale zatrzymała się przed linią bramkową.

Po pół godziny gry swoje dwie znakomite sytuacje mieli gospodarze. Najpierw, sam na sam z Grzegorzem Sandomierskim znalazł się Grzegorz Borowy, ale przegrał pojedynek z naszym bramkarzem. Minutę później ci sami zawodnicy znowu stanęli ze sobą „oko w oko” i ponownie lepszy okazał się golkiper Jagi.

Przez kilka minut przed bramką Sandomierskiego było naprawdę groźnie, a potem Jaga odzyskała kontrolę, lecz bez większych konkretów, przez co do przerwy w Dzierżoniowie był bezbramkowy remis.

Od początku drugiej części gry Jaga przejęła inicjatywę na boisku. W 52. minucie w dobrej sytuacji uderzał Patryk Klimala, a piłkę zmierzającą do bramki wybili obrońcy gospodarzy. Po 60 sekundach strzelił z kilkunastu metrów Ivan Runje, z kolei jego uderzenie obronił Dominik Spaleniak.

W 59. minucie nasza drużyna wreszcie dopięła swego. Po składnej akcji zespołowej z udziałem Bodvara Bodvarssona i Rafała Grzyba asystę drugiego z wymienionych wykorzystał Karol Świderski, który z ostrego kąta otworzył wynik spotkania.

Ten gol sprawił, że przewaga Jagi zaczęła być naprawdę duża. Niezłą szansę miał Patryk Klimala, a zdecydowanie lepszą Mile Savković, który właśnie po podaniu Klimali znalazł się sam na sam z bramkarzem, ale złym przyjęciem zaprzepaścił tę szansę. Żółto-Czerwoni mieli też sporo stałych fragmentów gry, a w 79. minucie bardzo dobry strzał z dystansu Ivana Runje efektownie obronił Dominik Spaleniak.

W końcówce szansę debiutu w pierwszej drużynie otrzymał 17-letni Maciej Twarowski, który zastąpił Patryka Klimalę. Kilka minut później do wyrównania próbowali doprowadzić gospodarze – po strzale Pawła Słoneckiego interweniować musiał Grzegorz Sandomierski.

W doliczonym czasie gry rywale mieli kilka stałych fragmentów gry, ale wynik już się nie zmienił. Jagiellonia pokonała skromnie na wyjeździe Lechię Dzierżoniów 1:0 i awansowała do kolejnej rundy piłkarskiego Pucharu Polski.

Spaleniak - Borowy, Korkuś, Słonecki, Orzechowski (80' Terpiłowski), Szukiełowicz, Paszkowski, Buryło (85' Tomkiewicz), Lechocki (75' Brzezicki), Szydziak, Pietkiewicz

Sandomierski - Klemenz, Mitrović, Novikovas, Saković, Lacickas (62' Frankowski), Bodvarsson, Poletanović (46' Runje), Grzyb, Świderski, Klimala (84' Twarowski)

0:1 Świderski (59')